Vee..Çilekli Tart

Tart ailesinin bu kadar içine girmişken tartların olmazsa olmazı çilekli tartı yapmazsam olmazdı. Bir hafta öncesinden beri de aklımdaydı.

Çilekler, kremasının mısır unu, süt, yumurta, pudra şekeri... 

Kitaptaki sayfasına bir işaret koyup malzemelerini de önceden hazırlamıştım evde, sıra hazırlamasındaydı. Tabi bu bölümü için sabahın köründe kalkıp da Eminönü'ne gittiğimiz bir günün devamını seçmem biraz yanlış oldu sanırım. :)

Tart hamuru yapma konusunda 3.de uzmanlaştım artık diyebilirim. Kıvamından 1saat bekletilmesine, bekletirken jelatine sarılmasına kadar artık o aşamaları geçtim. İlk seferdeki hamuru kaba bir türlü yerleştiremeyişime gülebilirim artık rahat rahat :)

Blind baking dedikleri üzerine yine baking bean dedikleri şeylerden koyarak 20dk pişiriyorsunuz hamuru, sonrasında da onları alıp bir 5dk daha pişiriyorsunuz.

Kafa karıştı tabi. Tart hamurunu kabına yerleştirdikten sonra üzerine pişirme kağıtlarından serip onun da üzerine nohut vb bir şey koyup tamamen kapatıyorsunuz. Aslında yurtdışında bu amaçlı satılan seramik nohutlar falan var ama ben bu defa nohutum bile kalmadığından kırmızı mercimek koyup pişirdim. Bilmiyorum yanlış yaptım mı ama sonuçta tadı gayet güzeldi.

Pişen hamurun üzerine önceden hazırladığınız erimiş jöle yumurta fırçasıyla şöyle incecik bir kat sürülüyor..

Hamurunu pişirme aşamasından sonra aradaki kremasını hazırlamaya geliyor sıra. Kitaptaki tarif bizim yemeye alışkın olduğumuz çilekli tart kremasından biraz farklıydı. Mısır unu, yumurta ve pudra şekeri karıştırılıyor. Sonra önceden kaynattığımız ve hala kaynar olan sütle yavaş yavaş karıştırılarak birleştiriliyor ve ardından ocakta kremakadar koyu bir kıvama gelecek kadar pişiriliyor.

Bu aşama da bittikten sonra sıra çilekleri ince ince kesip üzerine yerleştirip, en üste de yine erimiş jölesini sürmekte.

Vee afiyet olsun!En güzel kısmı da yeme kısmı tabi.

Saklama ömrü olarak bir gün diyor kitap ki bence bir gün bile çok. Çikolatalı tartın aksine bekleme süresi dolapta olmalı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder